NRD Начало
Вторник, 17 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Живописни платна ще „оживеят“ на първия международен фестивал URBAN CANVAS
7166
Цветни аспекти

Живописни платна ще „оживеят“ на първия международен фестивал URBAN CANVAS

Живописни платна ще украсят обществени сгради и обекти в Ямбол и тунджанските села по време на международния фестивал URBAN CANVAS. Фестивалът за визуални градски изкуства започва днес, 4 септември, и ще продължи до 7 септември. Негови организатори са творческия тандем Super G Team, зад който стоят художниците Николай Димитров и Даниел Дубаров. Това е първото издание на фестивала, като идеята е да стане ежегоден

| 04 Септември 2024, 08:35 ч.
Живописни платна ще „оживеят“ на първия международен фестивал URBAN CANVAS
Живописни платна ще „оживеят“ на първия международен фестивал URBAN CANVAS
Снимка © БТА

Живописни платна ще украсят обществени сгради и обекти в Ямбол и тунджанските села по време на международния фестивал URBAN CANVAS. Фестивалът за визуални градски изкуства започва днес, 4 септември, и ще продължи до 7 септември. Негови организатори са творческия тандем Super G Team, зад който стоят художниците Николай Димитров и Даниел Дубаров.

Драмата „Шогун“ спечели най-много съпътстващи награди „Еми“ в историята за един сезон на телевизионен сериал - 14, на церемония в неделя вечерта, съобщи АП.

„Мечката“ бе отличен със седем съпътстващи награди „Еми“, включително за най-добра гостуваща актриса в комедиен сериал, която бе връчена на Джейми Лий Къртис. 

Съпътстващите „Еми“ (Creative Arts Emmy) са част от наградите „Еми“, които се присъждат за технически постижения в американските телевизионни програми. Обикновено те се връчват на служители зад кулисите, като дизайнери на продукции, декоратори, видеомонтажисти, дизайнери на костюми, оператори, кастинг режисьори и звукорежисьори. Към тях спадат и награди за анимационни програми, реклами и гостуващи актьори.

Водещите цяла вечер повтаряха „Шогун“ в театър „Пийкок

С две нови заглавия и участие в Празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол със спектакъла „Всичките наши тела“ по текстове на Георги Господинов започва новият творчески сезон на Драматичен театър „Невена Коканова“ – Ямбол. Това съобщи заместник-директорът на културния институт Румяна Стефанова. 

„Всичките наши тела“ ще бъде представен на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол на 31 август.

Спектакълът на режисьора Мартин Киселов получи три номинации на тазгодишните театрални награди „Икар“.  Вълчо Янев бе отличен за поддържаща мъжка роля. Постановката получи и две награди от „Друмеви театрални празници“ в Шумен – за режисура и за музиката на Калин Николов.

„Това е една ретроспекция на човешкия живот, представена по интересен начин. Текстовете са по прои

Община Пловдив и фондация „Пловдив 2019“ ще отбележат 10 години от обявяването на града за титуляр и 5 години от провеждането в него на инициативата Европейска столица на културата (ЕСК) с концерт на 5 септември и фестивал "Улица Станционна".

Той ще се проведе от 5-ти до 8-ми септември на улица „Иван Вазов“, каза в интервю заместник-кметът по „Култура, археология и туризъм“ на Пловдив Пламен Панов. 

Пловдив спечели титлата през 2014 година и заедно с град Матера в Италия имаше пет години за подготовката и реализирането на стотици събития.

През 2019 година се организираха над 350 проекта, включващи 900 събития. Средствата за цялата програма за подготовка и реализация на Европейската столица на културата бяха около 16 млн. лева.

През 2019 г. в града се откриха две нови галерии, реновира се изцяло градския

На 20, а не на 27 септември, е премиерата на „Трансформърс: Първият“, съобщават от „Форум филм“.

Анимацията разказва историята на непокорните роботи Орион Пакс и D-16, които един ден целият свят ще познава като Оптимус Прайм и Мегатрон. Приятелите заемат най-ниското ниво в йерархията на Сайбертрон и се трудят като общи работници под повърхността на планетата, възхищавайки се на своя идол Сентинел Прайм, и мечтаейки един ден да се издигнат и да спечелят правото да се трансформират. Когато след поредната им лудория Орион Пакс и D-16 са наказани, те се натъкват на тайна, която ще ги отведе на шеметно пътешествие, което завинаги ще промени както тяхната съдба, така и тази на Сайбертрон.

Новият трейлър на „Трансформърс: Първият“ разкрива необуздания характер на Орион Пакс и D-16 и запознава

Развитие на изобразителното изкуство за деца и юноши си е поставило за цел студио „Рениарт“ в Монтана. Школата е създала специален фонд за целта и събира средства, за да помага на деца, които имат финансови затруднения да развиват таланта си, разказа Таня Василева – художник и преподавател там.

Синът на основателката Рени Петрова - архитект Момчил Владимиров, и художничката Таня Василева организират пленери от 2020 година насам, с участието на бивши и настоящи ученици на студиото по изобразително изкуство. След творческия форум, художниците заделят по едно от създадените произведения на изкуството ,които остават във фонда на студио „Рениарт“. След това творбите се представят в изложба - базар, а събраните средства се заделят в помощ на талантливи деца, които нямат достатъчно средства.

Преди седмица се проведе поредният пленер по батик. Студио "Рениарт" - Монтана орган

Това е първото издание на фестивала, като идеята е да стане ежегоден. Програмата му постоянно се допълва и вероятно ще продължи още няколко дни след официалния си край. В арт феста участват стенописци със световно признание – Паола Делфин от Мексико и Сара Йейтс от Великобритания, позната с творческия псевдоним Fauna Graphic, разказаха художниците от Super G Team.

По време на фестивала ще бъдат изрисувани обществени обекти и сгради в Ямбол и селата Генерал Инзово, Видинци и Безмер в община Тунджа. Участници от Китайския културен институт ще покажат техники по калиграфия и ръчна хартия. Ще има и творчески работилници за деца, включително и за такива в неравностойно положение.

„Идеята е да има социално включване, да въвлечем колкото се може по-големи групи от хора. Ще се включат и студенти, които учат социална педагогика. Под ръководството на преподавател, те ще показват на децата различни арт-техники. По този начин искаме да се възпита у децата естетика, да имат виждане към изкуството на стенописа“, обясни Николай Димитров.

В рамките на фестивала ще бъде открита и самостоятелна изложба на Даниел Дубаров в Художествената галерия „Жорж Папазов“ в Ямбол. В нея са включени 14 непоказвани до момента платна, правени през последните четири години. Творбите носят социални послания. „Трябва нещо да те жегне, да помислиш, да създаде някакво чувство в теб, дори негативно да е“, казва художникът.

Николай Димитров и Даниел Дубаров са участвали няколко пъти на подобен род международни фестивали в Австралия и Китай, където се ражда и идеята да организират такъв арт-форум и у нас. Целта е да популяризират изкуството, да вдъхнат нов живот и да преобразят сиви и скучни обществени пространства, разказаха още Николай Димитров и Даниел Дубаров.

Шотландският художник Майкъл Форбс "дорисува" някои от своите произведенията с черна боя в знак на протест срещу негативното според него въздействие на изкуствения интелект върху изкуството, съобщи Би Би Си.  Сред почитателите на художника са певицата Мадона, Тери Гилиъм от „Монти Пайтън“ и комикът Рики Джървейс.

Според Форбс изкуственият интелект пренасища интернет с изображения, а също така ползва творби на художници, за да създава нови картини, без да признава изходния материал. 

В знак на протест той „редактира“ части от четири свои картини. „Под черната боя се крият часове работа, с която се гордея. В някои отношения съм напълно съкрушен“, каза той.

Четирите картини включват една на Джон Ленън от „Бийтълс“ и друга на американската певица Тейлър Суифт. Форбс се възхищава на Суифт заради битките за собственост върху музиката .

Форбс е бил

Рапърът Пост Малоун оглави класацията на "Билборд" за албуми с първия си кънтри проект, съобщи сайтът на изданието.

Малоун си осигури първенството с албума F-1 Trillion, от който за периода на отчитане са продадени 250 000 еквивалентни единици. Тавата зае и челната позиция в чарта за кънтри албуми.

F-1 Trillion е третият албум на Пост Малоун, който покорява върха в класацията Билборд 200 след Beerbongs & Bentleys (2018) и Hollywood`s Bleeding (2019), и шестият му, който намира място в Топ 10. 

Новият албум на Пост Малоун включва 18 песни, 15 от които са сътрудничества със звезди на кънтри музиката - от Доли Партън и Ханк Уилямс младши през Блейк Шелтън и Брад Пейзли до Харди и Морган Уолън. 

Втората позиция в албумната класация на "Билборд" остава непроменена спрямо предходната седмица и се заема от певицата и авторка на песни Чапъл Роан с

Певицата и танцьорка Аделейд Хол, наричана още „истинската първа дама на джаза“, ще бъде почетена със синя паметна плоча на дома си в Западен Лондон, съобщи Би Би Си. 

Аделейд Хол е родена в Бруклин, Ню Йорк и прекарва 55 години от живота си в столицата на Великобритания. Тя умира в Лондон през 1993 година на 92 години. 

Паметната плоча в характерния цвят на организацията "Английското наследство" (The English Heritage plaque) ще бъде поставена на дома й на улица  „Колингам Роуд“ (Collingham Road) 1 в Кенсингтън, където тя живее в продължение на 27 години. 

„Много харесвам Лондон, защото е тих град. А аз обичам спокойния начин на живот“, казва тя в интервю през 1980 година. 

Аделейд Хол е пионер в музикалния жанр „скат“ (scat). Това е пеене, възникнало във вокалния джаз, което представлява импровизация с безсловесни и безсмислени

Галерия представя „Париж“ представя изложбата Summertime 2024. Общата лятна експозиция ще бъде подредена от днес до 14 септември, съобщават организаторите. 

От екипа на галерията отбелязват, че Summertime е обща лятна експозиция, представя най-новите произведенията на художниците на галерията, специално създадени за тази колективна изложба. „Почти всички участващи творби са с топли, зареждащи цветове, което допълнително допринася за приятното лятно настроение, което вече ни завладява“, разказват те. 

Участват постоянните автори на галерията, които са представители на различни стилове. В стиловете „Реализъм и сюррелизъм“ се изявяват авторите Марина Богданова, Андриан Бекяров, Бойко Колев, Димитър Войнов, Иван Стратиев, Станислав Вардев, Григор Ангелов, Кирил Киров и най-новите автори на галерията – Борис Желев, Елена Стоева, Мария Илиева и дебюта на младата ху

Актрисата Диан Форест, която е 89-годишна, е била ударена в лицето и повалена на земята при непровокирано нападение, докато чакала да пресече улица в Ню Йорк по-рано този месец, съобщи Асошиейтед прес.

Диан Форест, която държи рекорд на "Гинес" за най-възрастната работеща жена стендъп комик, тъкмо си била купила кафе и чакала на пешеходна пътека на път за тренировка в басейн, когато някой я нападнал в гръб и я ударил в окото. Тя паднала на земята в шок, където я намерили пристигналите на място полицаи и екип от спешна помощ.

Помислих, че съм загубила зрението с окото си, защото не виждах нищо с него, каза Форест. През следващите четири часа зрението с удареното око се възстановило, докато актрисата била на прегледи в болница.

Полицията съобщи, че за инцидента от 10 юли е заподозряна жена, която била със сплетена коса и облечена в спортен екип с къс топ и къси пан

Кои са Super G Team?

През последните години творби на Super G Team преобразиха близо 70 сгради, предимно в селата на община Тунджа – кметства, читалища, училища, детски градини. На фасадите им „оживяха“ кукери, момци и девойки в народни носии, български шевици. Тяхно дело са и 12 стенописа в гимназията по архитектура, строителство, графика и дизайн „Кольо Фичето“ в Ямбол.

„Винаги правим предварително някакво проучване на местни характеристики и специфики – ровим се в читалищата, хората носят стари носии. Хората харесват това, което си е тяхно, което е типично за селото. В крайна сметка ние трябва да се съобразим, тъй като го правим за тях“, коментира Даниел Дубаров.

„Това им дава чувство на гордост и местна идентичност. Хората се идентифицират с това, което е нарисувано на фасадата. Става като емблема на техния местен бит и култура. Не можеш просто да отидеш и да нарисуваш собственото си виждане. Вероятно после ще ни накарат да го нарисуваме наново“, допълва с усмивка Николай Димитров.

Двамата се събират в творческия тандем Super G Team преди 11 години. Познават се от 14-годишна възраст – и двамата са възпитаници на Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“ в Сливен. Макар че, изобразителното изкуството е индивидуална работа, добрата колаборация е възможна, категорични са двамата художници.

„Ние сме достигнали до извода, че в изкуството заедно могат да работят минимум един, максимум двама творци. За мащабните неща, които правим, сам не можеш да се справиш. Ако пък станете трима-четирима-петима – почвате да си пречите“, споделя Даниел Дубаров. 

„Отне ни известно време докато се сработим, разбира се. След десетата стена вече сме отивали на това бяло платно, обсъждаме за няколко минути и след това може и целия ден да не си говорим, всеки знае какво прави. Имали сме и творчески спорове, това е съвсем нормално, но с годините са отпаднали“, допълва Николай Димитров.

Николай Димитров е роден в Ямбол. Завършва специалност „иконопис“ в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“ в Сливен, а след това - „стенопис“ във Великотърновския университет. Твори в България и чужбина. 

Даниел Дубаров е роден в Бургас. Завършва Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“ в Сливен, а след това специалност „плакат“ при проф. Иван Газдов в Националната художествената академия. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
“В определени части на света хората не искат да слушат класическа или рок музика, всичко опира до диджея и други неща, но хората в България обичат изкуството и културата&rdqu ...
Няма. Всеки има различна стратегия
Документалният спектакъл "Няма" на режисьора Неда Соколовска ще има премиера на 17 септември в Драматично-кукления театър "Васил Друмев" в Шумен. Участват актьорите Антония Велева, ...
Театър 199 открива юбилейния си 60-и сезон
„Театър 199“ открива тази вечер юбилейния си 60-и сезон. Първото представление е „Хаос“ от Мика Миляхо, съобщават от театъра. Първата премиера за сезона е ...
Изложба на 20 творци поставя „Началото“ на новата галерия „Риволи“
С изложба на 20 съвременни художници и скулптури от света се открива столичната галерия „Риволи“. Първата експозиция в новото пространство е озаглавена „Началото& ...
Калоян Куманов: Акордеонни импресии
Септемврийските празници във Велико Търново продължават с „Акордеонни импресии“ на Калоян Куманов, съобщиха от отдел „Култура“ в Община Велико Търново. &bd ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в парк "Кайлъка" в Плевен. Необичайно студеното за месец септември време не поречи на над хиляда почитате ...
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Юлиан Костов издава втория си сингъл – Home (My Gaia), съобщават от „Орфей мюзик“. През следващите месеци артистът пуска пет песни, а с дистрибуцията се заемат & ...
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
“В определени части на света хората не искат да слушат класическа или рок музика, всичко опира до диджея и други неща, но хората в България обичат изкуството и културата&rdqu ...
В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев
Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават о ...
Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща
Опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. Така актрисата София Бобчева описва случващото се на сцената на Народния театър в постановката „Бебе на борда“. Кристофър ...
Тикер в 05:00 ч.
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в пар ...
Начало Цветни аспекти
7166
Цветни аспекти

Живописни платна ще „оживеят“ на първия международен фестивал URBAN CANVAS

Живописни платна ще украсят обществени сгради и обекти в Ямбол и тунджанските села по време на международния фестивал URBAN CANVAS.Фестивалът за визуални градски изкуства започва днес, 4 септември, и ще продължи до 7 септември.

| 04 Септември 2024, 08:35 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Живописни платна ще „оживеят“ на първия международен фестивал URBAN CANVAS
Живописни платна ще „оживеят“ на първия международен фестивал URBAN CANVAS
Снимка © БТА

Живописни платна ще украсят обществени сгради и обекти в Ямбол и тунджанските села по време на международния фестивал URBAN CANVAS. Фестивалът за визуални градски изкуства започва днес, 4 септември, и ще продължи до 7 септември. Негови организатори са творческия тандем Super G Team, зад който стоят художниците Николай Димитров и Даниел Дубаров.

Това е първото издание на фестивала, като идеята е да стане ежегоден. Програмата му постоянно се допълва и вероятно ще продължи още няколко дни след официалния си край. В арт феста участват стенописци със световно признание – Паола Делфин от Мексико и Сара Йейтс от Великобритания, позната с творческия псевдоним Fauna Graphic, разказаха художниците от Super G Team.

Драмата „Шогун“ спечели най-много съпътстващи награди „Еми“ в историята за един сезон на телевизионен сериал - 14, на церемония в неделя вечерта, съобщи АП.

„Мечката“ бе отличен със седем съпътстващи награди „Еми“, включително за най-добра гостуваща актриса в комедиен сериал, която бе връчена на Джейми Лий Къртис. 

Съпътстващите „Еми“ (Creative Arts Emmy) са част от наградите „Еми“, които се присъждат за технически постижения в американските телевизионни програми. Обикновено те се връчват на служители зад кулисите, като дизайнери на продукции, декоратори, видеомонтажисти, дизайнери на костюми, оператори, кастинг режисьори и звукорежисьори. Към тях спадат и награди за анимационни програми, реклами и гостуващи актьори.

Водещите цяла вечер повтаряха „Шогун“ в театър „Пийкок

С две нови заглавия и участие в Празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол със спектакъла „Всичките наши тела“ по текстове на Георги Господинов започва новият творчески сезон на Драматичен театър „Невена Коканова“ – Ямбол. Това съобщи заместник-директорът на културния институт Румяна Стефанова. 

„Всичките наши тела“ ще бъде представен на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол на 31 август.

Спектакълът на режисьора Мартин Киселов получи три номинации на тазгодишните театрални награди „Икар“.  Вълчо Янев бе отличен за поддържаща мъжка роля. Постановката получи и две награди от „Друмеви театрални празници“ в Шумен – за режисура и за музиката на Калин Николов.

„Това е една ретроспекция на човешкия живот, представена по интересен начин. Текстовете са по прои

Община Пловдив и фондация „Пловдив 2019“ ще отбележат 10 години от обявяването на града за титуляр и 5 години от провеждането в него на инициативата Европейска столица на културата (ЕСК) с концерт на 5 септември и фестивал "Улица Станционна".

Той ще се проведе от 5-ти до 8-ми септември на улица „Иван Вазов“, каза в интервю заместник-кметът по „Култура, археология и туризъм“ на Пловдив Пламен Панов. 

Пловдив спечели титлата през 2014 година и заедно с град Матера в Италия имаше пет години за подготовката и реализирането на стотици събития.

През 2019 година се организираха над 350 проекта, включващи 900 събития. Средствата за цялата програма за подготовка и реализация на Европейската столица на културата бяха около 16 млн. лева.

През 2019 г. в града се откриха две нови галерии, реновира се изцяло градския

На 20, а не на 27 септември, е премиерата на „Трансформърс: Първият“, съобщават от „Форум филм“.

Анимацията разказва историята на непокорните роботи Орион Пакс и D-16, които един ден целият свят ще познава като Оптимус Прайм и Мегатрон. Приятелите заемат най-ниското ниво в йерархията на Сайбертрон и се трудят като общи работници под повърхността на планетата, възхищавайки се на своя идол Сентинел Прайм, и мечтаейки един ден да се издигнат и да спечелят правото да се трансформират. Когато след поредната им лудория Орион Пакс и D-16 са наказани, те се натъкват на тайна, която ще ги отведе на шеметно пътешествие, което завинаги ще промени както тяхната съдба, така и тази на Сайбертрон.

Новият трейлър на „Трансформърс: Първият“ разкрива необуздания характер на Орион Пакс и D-16 и запознава

Развитие на изобразителното изкуство за деца и юноши си е поставило за цел студио „Рениарт“ в Монтана. Школата е създала специален фонд за целта и събира средства, за да помага на деца, които имат финансови затруднения да развиват таланта си, разказа Таня Василева – художник и преподавател там.

Синът на основателката Рени Петрова - архитект Момчил Владимиров, и художничката Таня Василева организират пленери от 2020 година насам, с участието на бивши и настоящи ученици на студиото по изобразително изкуство. След творческия форум, художниците заделят по едно от създадените произведения на изкуството ,които остават във фонда на студио „Рениарт“. След това творбите се представят в изложба - базар, а събраните средства се заделят в помощ на талантливи деца, които нямат достатъчно средства.

Преди седмица се проведе поредният пленер по батик. Студио "Рениарт" - Монтана орган

По време на фестивала ще бъдат изрисувани обществени обекти и сгради в Ямбол и селата Генерал Инзово, Видинци и Безмер в община Тунджа. Участници от Китайския културен институт ще покажат техники по калиграфия и ръчна хартия. Ще има и творчески работилници за деца, включително и за такива в неравностойно положение.

„Идеята е да има социално включване, да въвлечем колкото се може по-големи групи от хора. Ще се включат и студенти, които учат социална педагогика. Под ръководството на преподавател, те ще показват на децата различни арт-техники. По този начин искаме да се възпита у децата естетика, да имат виждане към изкуството на стенописа“, обясни Николай Димитров.

Шотландският художник Майкъл Форбс "дорисува" някои от своите произведенията с черна боя в знак на протест срещу негативното според него въздействие на изкуствения интелект върху изкуството, съобщи Би Би Си.  Сред почитателите на художника са певицата Мадона, Тери Гилиъм от „Монти Пайтън“ и комикът Рики Джървейс.

Според Форбс изкуственият интелект пренасища интернет с изображения, а също така ползва творби на художници, за да създава нови картини, без да признава изходния материал. 

В знак на протест той „редактира“ части от четири свои картини. „Под черната боя се крият часове работа, с която се гордея. В някои отношения съм напълно съкрушен“, каза той.

Четирите картини включват една на Джон Ленън от „Бийтълс“ и друга на американската певица Тейлър Суифт. Форбс се възхищава на Суифт заради битките за собственост върху музиката .

Форбс е бил

Рапърът Пост Малоун оглави класацията на "Билборд" за албуми с първия си кънтри проект, съобщи сайтът на изданието.

Малоун си осигури първенството с албума F-1 Trillion, от който за периода на отчитане са продадени 250 000 еквивалентни единици. Тавата зае и челната позиция в чарта за кънтри албуми.

F-1 Trillion е третият албум на Пост Малоун, който покорява върха в класацията Билборд 200 след Beerbongs & Bentleys (2018) и Hollywood`s Bleeding (2019), и шестият му, който намира място в Топ 10. 

Новият албум на Пост Малоун включва 18 песни, 15 от които са сътрудничества със звезди на кънтри музиката - от Доли Партън и Ханк Уилямс младши през Блейк Шелтън и Брад Пейзли до Харди и Морган Уолън. 

Втората позиция в албумната класация на "Билборд" остава непроменена спрямо предходната седмица и се заема от певицата и авторка на песни Чапъл Роан с

Певицата и танцьорка Аделейд Хол, наричана още „истинската първа дама на джаза“, ще бъде почетена със синя паметна плоча на дома си в Западен Лондон, съобщи Би Би Си. 

Аделейд Хол е родена в Бруклин, Ню Йорк и прекарва 55 години от живота си в столицата на Великобритания. Тя умира в Лондон през 1993 година на 92 години. 

Паметната плоча в характерния цвят на организацията "Английското наследство" (The English Heritage plaque) ще бъде поставена на дома й на улица  „Колингам Роуд“ (Collingham Road) 1 в Кенсингтън, където тя живее в продължение на 27 години. 

„Много харесвам Лондон, защото е тих град. А аз обичам спокойния начин на живот“, казва тя в интервю през 1980 година. 

Аделейд Хол е пионер в музикалния жанр „скат“ (scat). Това е пеене, възникнало във вокалния джаз, което представлява импровизация с безсловесни и безсмислени

Галерия представя „Париж“ представя изложбата Summertime 2024. Общата лятна експозиция ще бъде подредена от днес до 14 септември, съобщават организаторите. 

От екипа на галерията отбелязват, че Summertime е обща лятна експозиция, представя най-новите произведенията на художниците на галерията, специално създадени за тази колективна изложба. „Почти всички участващи творби са с топли, зареждащи цветове, което допълнително допринася за приятното лятно настроение, което вече ни завладява“, разказват те. 

Участват постоянните автори на галерията, които са представители на различни стилове. В стиловете „Реализъм и сюррелизъм“ се изявяват авторите Марина Богданова, Андриан Бекяров, Бойко Колев, Димитър Войнов, Иван Стратиев, Станислав Вардев, Григор Ангелов, Кирил Киров и най-новите автори на галерията – Борис Желев, Елена Стоева, Мария Илиева и дебюта на младата ху

Актрисата Диан Форест, която е 89-годишна, е била ударена в лицето и повалена на земята при непровокирано нападение, докато чакала да пресече улица в Ню Йорк по-рано този месец, съобщи Асошиейтед прес.

Диан Форест, която държи рекорд на "Гинес" за най-възрастната работеща жена стендъп комик, тъкмо си била купила кафе и чакала на пешеходна пътека на път за тренировка в басейн, когато някой я нападнал в гръб и я ударил в окото. Тя паднала на земята в шок, където я намерили пристигналите на място полицаи и екип от спешна помощ.

Помислих, че съм загубила зрението с окото си, защото не виждах нищо с него, каза Форест. През следващите четири часа зрението с удареното око се възстановило, докато актрисата била на прегледи в болница.

Полицията съобщи, че за инцидента от 10 юли е заподозряна жена, която била със сплетена коса и облечена в спортен екип с къс топ и къси пан

В рамките на фестивала ще бъде открита и самостоятелна изложба на Даниел Дубаров в Художествената галерия „Жорж Папазов“ в Ямбол. В нея са включени 14 непоказвани до момента платна, правени през последните четири години. Творбите носят социални послания. „Трябва нещо да те жегне, да помислиш, да създаде някакво чувство в теб, дори негативно да е“, казва художникът.

Николай Димитров и Даниел Дубаров са участвали няколко пъти на подобен род международни фестивали в Австралия и Китай, където се ражда и идеята да организират такъв арт-форум и у нас. Целта е да популяризират изкуството, да вдъхнат нов живот и да преобразят сиви и скучни обществени пространства, разказаха още Николай Димитров и Даниел Дубаров.

Кои са Super G Team?

През последните години творби на Super G Team преобразиха близо 70 сгради, предимно в селата на община Тунджа – кметства, читалища, училища, детски градини. На фасадите им „оживяха“ кукери, момци и девойки в народни носии, български шевици. Тяхно дело са и 12 стенописа в гимназията по архитектура, строителство, графика и дизайн „Кольо Фичето“ в Ямбол.

„Винаги правим предварително някакво проучване на местни характеристики и специфики – ровим се в читалищата, хората носят стари носии. Хората харесват това, което си е тяхно, което е типично за селото. В крайна сметка ние трябва да се съобразим, тъй като го правим за тях“, коментира Даниел Дубаров.

„Това им дава чувство на гордост и местна идентичност. Хората се идентифицират с това, което е нарисувано на фасадата. Става като емблема на техния местен бит и култура. Не можеш просто да отидеш и да нарисуваш собственото си виждане. Вероятно после ще ни накарат да го нарисуваме наново“, допълва с усмивка Николай Димитров.

Двамата се събират в творческия тандем Super G Team преди 11 години. Познават се от 14-годишна възраст – и двамата са възпитаници на Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“ в Сливен. Макар че, изобразителното изкуството е индивидуална работа, добрата колаборация е възможна, категорични са двамата художници.

„Ние сме достигнали до извода, че в изкуството заедно могат да работят минимум един, максимум двама творци. За мащабните неща, които правим, сам не можеш да се справиш. Ако пък станете трима-четирима-петима – почвате да си пречите“, споделя Даниел Дубаров. 

„Отне ни известно време докато се сработим, разбира се. След десетата стена вече сме отивали на това бяло платно, обсъждаме за няколко минути и след това може и целия ден да не си говорим, всеки знае какво прави. Имали сме и творчески спорове, това е съвсем нормално, но с годините са отпаднали“, допълва Николай Димитров.

Николай Димитров е роден в Ямбол. Завършва специалност „иконопис“ в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“ в Сливен, а след това - „стенопис“ във Великотърновския университет. Твори в България и чужбина. 

Даниел Дубаров е роден в Бургас. Завършва Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“ в Сливен, а след това специалност „плакат“ при проф. Иван Газдов в Националната художествената академия. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
Няма. Всеки има различна стратегия
Театър 199 открива юбилейния си 60-и сезон
Изложба на 20 творци поставя „Началото“ на новата галерия „Риволи“
Калоян Куманов: Акордеонни импресии
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Калейдоскоп
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Цветни аспекти
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.