NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Живописни платна ще „оживеят“ на първия международен фестивал URBAN CANVAS
7182
Цветни аспекти

Живописни платна ще „оживеят“ на първия международен фестивал URBAN CANVAS

Живописни платна ще украсят обществени сгради и обекти в Ямбол и тунджанските села по време на международния фестивал URBAN CANVAS. Фестивалът за визуални градски изкуства започва днес, 4 септември, и ще продължи до 7 септември. Негови организатори са творческия тандем Super G Team, зад който стоят художниците Николай Димитров и Даниел Дубаров. Това е първото издание на фестивала, като идеята е да стане ежегоден

| 04 Септември 2024, 08:35 ч.
Живописни платна ще „оживеят“ на първия международен фестивал URBAN CANVAS
Живописни платна ще „оживеят“ на първия международен фестивал URBAN CANVAS
Снимка © БТА

Живописни платна ще украсят обществени сгради и обекти в Ямбол и тунджанските села по време на международния фестивал URBAN CANVAS. Фестивалът за визуални градски изкуства започва днес, 4 септември, и ще продължи до 7 септември. Негови организатори са творческия тандем Super G Team, зад който стоят художниците Николай Димитров и Даниел Дубаров.

С музиката на Джон Уилямс Софийската филхармония и националният филхармоничен хор гостуват на музикалния фестивал в Любляна на 22 август.

На диригентския пулт отново ще застане маестро Найден Тодоров, който неведнъж е признавал, че Джон Уилямс е един от любимите му композитори, уточняват от филхармонията. 

По думите им поканата за това участие е дошла след концерта на националния оркестър със същата програма в Скопие през пролетта на миналата година, когато в залата са присъствали представители на фестивала.

Програмата включва теми от филмите „Индиана Джоунс“, „Сам в къщи“, „Хари Потър“, „Списъкът на Шиндлер“, „Извънземното“ и „Супермен“. Втората част на концерта е посветена изцяло на музикат

Yalta Art Room открива своя четвърти сезон на 15 септември с представлението „Анархо-клоунада“ на Боян Крачолов. На същия режисьор е първата премиера – на 29 и 30 септември. Това е „Х“ по авторски текстове с цитати от Омар Хайям и участието на Васил Дуев-Тайг, съобщават от независимото пространство за култура. 

До края на годината предстоят още три премиери на артисти като Марион Дърова, Филип Миланов, Ахмед Исмаил.

Продължава и образователната поредица от срещи „Представленията, които ни създадоха“. Първи гости за сезона ще са професорите Маргарита Младенова и Иван Добчев. На 16 септември те ще разкажат за спектакъла си „Оооо-сънят на Гогол“.

„Отворихме врати на 19 септември 2021 г. За тези три сезона успяхме да

Обща изложба на Дружеството на троянските художници е подредена в залите на галерия „Серякова къща“. 

Творците се представят с близо 80 произведения в разнообразни жанрове и направления - живопис, икони, скулптура, художествена керамика, керамична пластика, художествена фотография.

„Тези изложби са изключително важни за Дружеството на троянските художници от много гледни точки. Аз смея да кажа, че в този малък град има художествен живот и това се случва точно в дружеството на троянските художници. Това става видно за обществеността именно на тези общи художествени изложби, на които всички ние – творците, събрани в тази общност можем да покажем какви са били нашите търсения в ателиетата“, каза Нина Донковска, художник и преподавател в Националното училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“ в Троян.

Тя посочи,

В Кнежа предстои второто международно издание на фестивала "Джаз в парка". То ще се състои на 29 и 30 август на открита сцена в парк "Ахтирка", съобщи Искра Цанкова, председател на читалище "Борба 1869". 

В програмата на тазгодишното издание на "Джаз в парка" ще се представят четири джаз формации, подготвени са творчески работилници за деца и младежи, арт базар на традиционни занаяти и изкуства, съпътстващи концертни програми, джем сешън и изложба на местни художници. 

Участие във фестивала ще вземе вокалистът Брус Джонсън (САЩ) с Кристиан Желев квартет в състав Димитър Льолев - саксофон, Николай Костадинов - пиано, Даниеле Феббо - контрабас и Кристиан Желев - барабани, както и кубинската група Septeto Nabori. 

В програмата е включен и проектът за симфоничен джаз на Васил Петров с Врачанска филхармония, допълни Цанкова.

Част от програмат

С премиерата на детското представление „Карлсон и Дребосъчето“ по Астрид Линдгрен, Театрално-музикален център – Кърджали дава началото на есенно-зимния сезон. Това каза директорът на театъра Гълъб Бочуков.

На 19 септември на голяма сцена публиката ще може да види как светът около нас може да стане по-добър и цветен.

„Премиерата е нашият подарък за всички деца по случай началото на учебната година. Пожелаваме им тя да е много успешна и ползотворна“, каза Бочуков и допълни, че това е един забавен спектакъл с поука както за деца, така и за възрастни.

Той припомни и думи на създателката на едни от най-обичаните детски произведения Астрид Линдгрен: „Ако съм успяла да озаря дори едно-единствено тъжно детство, значи съм напълно удовлетворена.”.

Режисьор на „Карлсон и Дребосъчето“ е Съби Събев, а драматизаци

Това е първото издание на фестивала, като идеята е да стане ежегоден. Програмата му постоянно се допълва и вероятно ще продължи още няколко дни след официалния си край. В арт феста участват стенописци със световно признание – Паола Делфин от Мексико и Сара Йейтс от Великобритания, позната с творческия псевдоним Fauna Graphic, разказаха художниците от Super G Team.

По време на фестивала ще бъдат изрисувани обществени обекти и сгради в Ямбол и селата Генерал Инзово, Видинци и Безмер в община Тунджа. Участници от Китайския културен институт ще покажат техники по калиграфия и ръчна хартия. Ще има и творчески работилници за деца, включително и за такива в неравностойно положение.

„Идеята е да има социално включване, да въвлечем колкото се може по-големи групи от хора. Ще се включат и студенти, които учат социална педагогика. Под ръководството на преподавател, те ще показват на децата различни арт-техники. По този начин искаме да се възпита у децата естетика, да имат виждане към изкуството на стенописа“, обясни Николай Димитров.

В рамките на фестивала ще бъде открита и самостоятелна изложба на Даниел Дубаров в Художествената галерия „Жорж Папазов“ в Ямбол. В нея са включени 14 непоказвани до момента платна, правени през последните четири години. Творбите носят социални послания. „Трябва нещо да те жегне, да помислиш, да създаде някакво чувство в теб, дори негативно да е“, казва художникът.

Николай Димитров и Даниел Дубаров са участвали няколко пъти на подобен род международни фестивали в Австралия и Китай, където се ражда и идеята да организират такъв арт-форум и у нас. Целта е да популяризират изкуството, да вдъхнат нов живот и да преобразят сиви и скучни обществени пространства, разказаха още Николай Димитров и Даниел Дубаров.

Фестивал за съвременна българска керамика ще се проведе в Троян и София.

От 1 ноември до 9 декември форумът ще бъде в Троян, а от 12 декември до 3 януари 2025 г. ще гостува в столичния „Арт хотел“, информират от Съюза на българските художници (СБХ).

Организаторите отбелязват, че фестивалът се организира всяка година от секция „Керамика“ на СБХ. Той е отворен за всички български художници, които работят в областта на керамиката,  както и за чуждестранни участници. В последните издания на форума са участвали автори от Северна Корея, Румъния, Италия, казват организаторите.

В проекта участие вземат Алена Николаева, Данчо Йовчев, Даян Грант, Елена Виденова, Емилия Емилова, Енчо Ганковски, Георги Миленов, Гергана Димитрова, Захари Иванов, Димитър Петров, Ирина Пожарицкая, Ирина Вачкова, Ива Иванова, Женя Адамова, Коста Данев, Кристин

Приказни герои оживяват за Хелоуин в киноцентъра и тази година. Alice in Halloweenland е темата на второто издание, съобщават организаторите от Fest Team, Shame Party и B2Y Productions.

По думите им събитието е вдъхновео от класическата история на Алиса, но с нейните уникални, мрачни и магически и философски елементи, където невъзможното е възможно. „Понякога съм вярвала в шест невъзможни неща, още преди закуска“, казва Бялата кралица, а от екипа на Alice in Halloweenland казват, че ще има повече от шест изненади.

На 31 октомври посетителите на киноцентър Ню Бояна ще се потопят в два паралелни свята – вълшебния Wonderland и неговата зловеща противоположност – Mad Wonderland.

На голямата сцена ще пее Дара, ще има магически шоу програми и състезателни игри

Нина Николина представя концерт-спектакъла „Любовни народни песни“ с нов сценарий и репертоар. Събитието е на 24 октомври в Sofia Live Club, съобщават организаторите. 

По думите им, с намигване, чар и завиден артистизъм, Нина Николина разказва еротични фолклорни текстове от закачливите, пиперливи любовни народни песни. В програмата са включени и две любовни песни от Балканите – Албания и Босна, които Нина Николина изпълнява с оригиналните им текстове.

Новият член във формацията е Мартин Денев, пиано. Джазмен, пианист,  композитор, диджей, с издадени над 20 албума на лейбъли в Англия, Германия, Индонезия, Австралия, Китай и Америка, като много от композициите се изкачват до челни позиции в най-реномираните световни класации за съвременна електронна музика.&nb

Примабалерината Даниела Туртуманова-Стоянова и балетистът-солист Теодор Цаков ще изпълнят за първи път главните роли в класическия балет "Лебедово езеро" на сцената на Държавна опера - Бургас на 8 ноември, съобщават от културната институция в морския град.

Двамата ще са съответно Одилия и принц Зигфрид в творбата по музика на Пьотър Илич Чайковски и с режисьор Хекмет Мехмедов. Те имат опит в ролите от турнета на трупата на операта в други градове, но за първи път ще се представят в тях на своята титулярна сцена в Бургас.

"Лебедово езеро" ще гостува със същия състав в Троян на 25 ноември, както и в Плевен - на 26 ноември.

Асистент-режисьор на постановката е примабалерината Веса Тонова. Репетитор на балетния състав на „Лебедово езеро“ е Галина Калчева, дългогодишна примабалерина на бургаската опера, а помощник-режисьор е Петър Тихолов. Костюмите са де

Испанският режисьор Педро Алмодовар сподели, че е "развълнуван до сълзи", получавайки почетната награда на кинофестивала в Сан Себастиан за творчеството си, което според организаторите се отличава с незабавно разпознаваем "визуален стил", предаде АФП.

"Киното ми е дало всичко", каза 75-годишният режисьор при получаването на наградата "Доностия" - едно от най-високите отличия на фестивала, който се провежда в Сан Себастиан от 1968 г. 

"За мен киното е благословия или проклятие. Не мога да си представя друг вид живот, освен да пиша и да снимам непрестанно", добави Алмодовар на церемонията, на която присъства испанският министър-председател Педро Санчес.
       
Наградата "Доностия" е едно от малкото отличия, които липсваха на режисьора на "Всичко за майка ми" и "Говори с нея". Педро Алмодовар е носител на две награди "Оскар", пет "Гоя", ч

Кои са Super G Team?

През последните години творби на Super G Team преобразиха близо 70 сгради, предимно в селата на община Тунджа – кметства, читалища, училища, детски градини. На фасадите им „оживяха“ кукери, момци и девойки в народни носии, български шевици. Тяхно дело са и 12 стенописа в гимназията по архитектура, строителство, графика и дизайн „Кольо Фичето“ в Ямбол.

„Винаги правим предварително някакво проучване на местни характеристики и специфики – ровим се в читалищата, хората носят стари носии. Хората харесват това, което си е тяхно, което е типично за селото. В крайна сметка ние трябва да се съобразим, тъй като го правим за тях“, коментира Даниел Дубаров.

„Това им дава чувство на гордост и местна идентичност. Хората се идентифицират с това, което е нарисувано на фасадата. Става като емблема на техния местен бит и култура. Не можеш просто да отидеш и да нарисуваш собственото си виждане. Вероятно после ще ни накарат да го нарисуваме наново“, допълва с усмивка Николай Димитров.

Двамата се събират в творческия тандем Super G Team преди 11 години. Познават се от 14-годишна възраст – и двамата са възпитаници на Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“ в Сливен. Макар че, изобразителното изкуството е индивидуална работа, добрата колаборация е възможна, категорични са двамата художници.

„Ние сме достигнали до извода, че в изкуството заедно могат да работят минимум един, максимум двама творци. За мащабните неща, които правим, сам не можеш да се справиш. Ако пък станете трима-четирима-петима – почвате да си пречите“, споделя Даниел Дубаров. 

„Отне ни известно време докато се сработим, разбира се. След десетата стена вече сме отивали на това бяло платно, обсъждаме за няколко минути и след това може и целия ден да не си говорим, всеки знае какво прави. Имали сме и творчески спорове, това е съвсем нормално, но с годините са отпаднали“, допълва Николай Димитров.

Николай Димитров е роден в Ямбол. Завършва специалност „иконопис“ в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“ в Сливен, а след това - „стенопис“ във Великотърновския университет. Твори в България и чужбина. 

Даниел Дубаров е роден в Бургас. Завършва Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“ в Сливен, а след това специалност „плакат“ при проф. Иван Газдов в Националната художествената академия. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще представи свои творби от последните 4 години в ретроспективна изложба. Експозицията ще бъде официа ...
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмот ...
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Драматично-куклен театър в Силистра ще представи в неделя най-новото заглавие от своя репертоар – детската пиеса „Слънцето и снежните човечета“, съобщиха от култу ...
Белослава представя нов сингъл
Белослава представя нов сингъл на концерт, който ще се състои на 21 декември във Военния клуб. Премиерната песен „Харесвам те” ще звучи в компанията на джазмените JP3 и ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Тикер в 17:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Цветни аспекти
7182
Цветни аспекти

Живописни платна ще „оживеят“ на първия международен фестивал URBAN CANVAS

Живописни платна ще украсят обществени сгради и обекти в Ямбол и тунджанските села по време на международния фестивал URBAN CANVAS.Фестивалът за визуални градски изкуства започва днес, 4 септември, и ще продължи до 7 септември.

| 04 Септември 2024, 08:35 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Живописни платна ще „оживеят“ на първия международен фестивал URBAN CANVAS
Живописни платна ще „оживеят“ на първия международен фестивал URBAN CANVAS
Снимка © БТА

Живописни платна ще украсят обществени сгради и обекти в Ямбол и тунджанските села по време на международния фестивал URBAN CANVAS. Фестивалът за визуални градски изкуства започва днес, 4 септември, и ще продължи до 7 септември. Негови организатори са творческия тандем Super G Team, зад който стоят художниците Николай Димитров и Даниел Дубаров.

Това е първото издание на фестивала, като идеята е да стане ежегоден. Програмата му постоянно се допълва и вероятно ще продължи още няколко дни след официалния си край. В арт феста участват стенописци със световно признание – Паола Делфин от Мексико и Сара Йейтс от Великобритания, позната с творческия псевдоним Fauna Graphic, разказаха художниците от Super G Team.

С музиката на Джон Уилямс Софийската филхармония и националният филхармоничен хор гостуват на музикалния фестивал в Любляна на 22 август.

На диригентския пулт отново ще застане маестро Найден Тодоров, който неведнъж е признавал, че Джон Уилямс е един от любимите му композитори, уточняват от филхармонията. 

По думите им поканата за това участие е дошла след концерта на националния оркестър със същата програма в Скопие през пролетта на миналата година, когато в залата са присъствали представители на фестивала.

Програмата включва теми от филмите „Индиана Джоунс“, „Сам в къщи“, „Хари Потър“, „Списъкът на Шиндлер“, „Извънземното“ и „Супермен“. Втората част на концерта е посветена изцяло на музикат

Yalta Art Room открива своя четвърти сезон на 15 септември с представлението „Анархо-клоунада“ на Боян Крачолов. На същия режисьор е първата премиера – на 29 и 30 септември. Това е „Х“ по авторски текстове с цитати от Омар Хайям и участието на Васил Дуев-Тайг, съобщават от независимото пространство за култура. 

До края на годината предстоят още три премиери на артисти като Марион Дърова, Филип Миланов, Ахмед Исмаил.

Продължава и образователната поредица от срещи „Представленията, които ни създадоха“. Първи гости за сезона ще са професорите Маргарита Младенова и Иван Добчев. На 16 септември те ще разкажат за спектакъла си „Оооо-сънят на Гогол“.

„Отворихме врати на 19 септември 2021 г. За тези три сезона успяхме да

Обща изложба на Дружеството на троянските художници е подредена в залите на галерия „Серякова къща“. 

Творците се представят с близо 80 произведения в разнообразни жанрове и направления - живопис, икони, скулптура, художествена керамика, керамична пластика, художествена фотография.

„Тези изложби са изключително важни за Дружеството на троянските художници от много гледни точки. Аз смея да кажа, че в този малък град има художествен живот и това се случва точно в дружеството на троянските художници. Това става видно за обществеността именно на тези общи художествени изложби, на които всички ние – творците, събрани в тази общност можем да покажем какви са били нашите търсения в ателиетата“, каза Нина Донковска, художник и преподавател в Националното училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“ в Троян.

Тя посочи,

В Кнежа предстои второто международно издание на фестивала "Джаз в парка". То ще се състои на 29 и 30 август на открита сцена в парк "Ахтирка", съобщи Искра Цанкова, председател на читалище "Борба 1869". 

В програмата на тазгодишното издание на "Джаз в парка" ще се представят четири джаз формации, подготвени са творчески работилници за деца и младежи, арт базар на традиционни занаяти и изкуства, съпътстващи концертни програми, джем сешън и изложба на местни художници. 

Участие във фестивала ще вземе вокалистът Брус Джонсън (САЩ) с Кристиан Желев квартет в състав Димитър Льолев - саксофон, Николай Костадинов - пиано, Даниеле Феббо - контрабас и Кристиан Желев - барабани, както и кубинската група Septeto Nabori. 

В програмата е включен и проектът за симфоничен джаз на Васил Петров с Врачанска филхармония, допълни Цанкова.

Част от програмат

С премиерата на детското представление „Карлсон и Дребосъчето“ по Астрид Линдгрен, Театрално-музикален център – Кърджали дава началото на есенно-зимния сезон. Това каза директорът на театъра Гълъб Бочуков.

На 19 септември на голяма сцена публиката ще може да види как светът около нас може да стане по-добър и цветен.

„Премиерата е нашият подарък за всички деца по случай началото на учебната година. Пожелаваме им тя да е много успешна и ползотворна“, каза Бочуков и допълни, че това е един забавен спектакъл с поука както за деца, така и за възрастни.

Той припомни и думи на създателката на едни от най-обичаните детски произведения Астрид Линдгрен: „Ако съм успяла да озаря дори едно-единствено тъжно детство, значи съм напълно удовлетворена.”.

Режисьор на „Карлсон и Дребосъчето“ е Съби Събев, а драматизаци

По време на фестивала ще бъдат изрисувани обществени обекти и сгради в Ямбол и селата Генерал Инзово, Видинци и Безмер в община Тунджа. Участници от Китайския културен институт ще покажат техники по калиграфия и ръчна хартия. Ще има и творчески работилници за деца, включително и за такива в неравностойно положение.

„Идеята е да има социално включване, да въвлечем колкото се може по-големи групи от хора. Ще се включат и студенти, които учат социална педагогика. Под ръководството на преподавател, те ще показват на децата различни арт-техники. По този начин искаме да се възпита у децата естетика, да имат виждане към изкуството на стенописа“, обясни Николай Димитров.

Фестивал за съвременна българска керамика ще се проведе в Троян и София.

От 1 ноември до 9 декември форумът ще бъде в Троян, а от 12 декември до 3 януари 2025 г. ще гостува в столичния „Арт хотел“, информират от Съюза на българските художници (СБХ).

Организаторите отбелязват, че фестивалът се организира всяка година от секция „Керамика“ на СБХ. Той е отворен за всички български художници, които работят в областта на керамиката,  както и за чуждестранни участници. В последните издания на форума са участвали автори от Северна Корея, Румъния, Италия, казват организаторите.

В проекта участие вземат Алена Николаева, Данчо Йовчев, Даян Грант, Елена Виденова, Емилия Емилова, Енчо Ганковски, Георги Миленов, Гергана Димитрова, Захари Иванов, Димитър Петров, Ирина Пожарицкая, Ирина Вачкова, Ива Иванова, Женя Адамова, Коста Данев, Кристин

Приказни герои оживяват за Хелоуин в киноцентъра и тази година. Alice in Halloweenland е темата на второто издание, съобщават организаторите от Fest Team, Shame Party и B2Y Productions.

По думите им събитието е вдъхновео от класическата история на Алиса, но с нейните уникални, мрачни и магически и философски елементи, където невъзможното е възможно. „Понякога съм вярвала в шест невъзможни неща, още преди закуска“, казва Бялата кралица, а от екипа на Alice in Halloweenland казват, че ще има повече от шест изненади.

На 31 октомври посетителите на киноцентър Ню Бояна ще се потопят в два паралелни свята – вълшебния Wonderland и неговата зловеща противоположност – Mad Wonderland.

На голямата сцена ще пее Дара, ще има магически шоу програми и състезателни игри

Нина Николина представя концерт-спектакъла „Любовни народни песни“ с нов сценарий и репертоар. Събитието е на 24 октомври в Sofia Live Club, съобщават организаторите. 

По думите им, с намигване, чар и завиден артистизъм, Нина Николина разказва еротични фолклорни текстове от закачливите, пиперливи любовни народни песни. В програмата са включени и две любовни песни от Балканите – Албания и Босна, които Нина Николина изпълнява с оригиналните им текстове.

Новият член във формацията е Мартин Денев, пиано. Джазмен, пианист,  композитор, диджей, с издадени над 20 албума на лейбъли в Англия, Германия, Индонезия, Австралия, Китай и Америка, като много от композициите се изкачват до челни позиции в най-реномираните световни класации за съвременна електронна музика.&nb

Примабалерината Даниела Туртуманова-Стоянова и балетистът-солист Теодор Цаков ще изпълнят за първи път главните роли в класическия балет "Лебедово езеро" на сцената на Държавна опера - Бургас на 8 ноември, съобщават от културната институция в морския град.

Двамата ще са съответно Одилия и принц Зигфрид в творбата по музика на Пьотър Илич Чайковски и с режисьор Хекмет Мехмедов. Те имат опит в ролите от турнета на трупата на операта в други градове, но за първи път ще се представят в тях на своята титулярна сцена в Бургас.

"Лебедово езеро" ще гостува със същия състав в Троян на 25 ноември, както и в Плевен - на 26 ноември.

Асистент-режисьор на постановката е примабалерината Веса Тонова. Репетитор на балетния състав на „Лебедово езеро“ е Галина Калчева, дългогодишна примабалерина на бургаската опера, а помощник-режисьор е Петър Тихолов. Костюмите са де

Испанският режисьор Педро Алмодовар сподели, че е "развълнуван до сълзи", получавайки почетната награда на кинофестивала в Сан Себастиан за творчеството си, което според организаторите се отличава с незабавно разпознаваем "визуален стил", предаде АФП.

"Киното ми е дало всичко", каза 75-годишният режисьор при получаването на наградата "Доностия" - едно от най-високите отличия на фестивала, който се провежда в Сан Себастиан от 1968 г. 

"За мен киното е благословия или проклятие. Не мога да си представя друг вид живот, освен да пиша и да снимам непрестанно", добави Алмодовар на церемонията, на която присъства испанският министър-председател Педро Санчес.
       
Наградата "Доностия" е едно от малкото отличия, които липсваха на режисьора на "Всичко за майка ми" и "Говори с нея". Педро Алмодовар е носител на две награди "Оскар", пет "Гоя", ч

В рамките на фестивала ще бъде открита и самостоятелна изложба на Даниел Дубаров в Художествената галерия „Жорж Папазов“ в Ямбол. В нея са включени 14 непоказвани до момента платна, правени през последните четири години. Творбите носят социални послания. „Трябва нещо да те жегне, да помислиш, да създаде някакво чувство в теб, дори негативно да е“, казва художникът.

Николай Димитров и Даниел Дубаров са участвали няколко пъти на подобен род международни фестивали в Австралия и Китай, където се ражда и идеята да организират такъв арт-форум и у нас. Целта е да популяризират изкуството, да вдъхнат нов живот и да преобразят сиви и скучни обществени пространства, разказаха още Николай Димитров и Даниел Дубаров.

Кои са Super G Team?

През последните години творби на Super G Team преобразиха близо 70 сгради, предимно в селата на община Тунджа – кметства, читалища, училища, детски градини. На фасадите им „оживяха“ кукери, момци и девойки в народни носии, български шевици. Тяхно дело са и 12 стенописа в гимназията по архитектура, строителство, графика и дизайн „Кольо Фичето“ в Ямбол.

„Винаги правим предварително някакво проучване на местни характеристики и специфики – ровим се в читалищата, хората носят стари носии. Хората харесват това, което си е тяхно, което е типично за селото. В крайна сметка ние трябва да се съобразим, тъй като го правим за тях“, коментира Даниел Дубаров.

„Това им дава чувство на гордост и местна идентичност. Хората се идентифицират с това, което е нарисувано на фасадата. Става като емблема на техния местен бит и култура. Не можеш просто да отидеш и да нарисуваш собственото си виждане. Вероятно после ще ни накарат да го нарисуваме наново“, допълва с усмивка Николай Димитров.

Двамата се събират в творческия тандем Super G Team преди 11 години. Познават се от 14-годишна възраст – и двамата са възпитаници на Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“ в Сливен. Макар че, изобразителното изкуството е индивидуална работа, добрата колаборация е възможна, категорични са двамата художници.

„Ние сме достигнали до извода, че в изкуството заедно могат да работят минимум един, максимум двама творци. За мащабните неща, които правим, сам не можеш да се справиш. Ако пък станете трима-четирима-петима – почвате да си пречите“, споделя Даниел Дубаров. 

„Отне ни известно време докато се сработим, разбира се. След десетата стена вече сме отивали на това бяло платно, обсъждаме за няколко минути и след това може и целия ден да не си говорим, всеки знае какво прави. Имали сме и творчески спорове, това е съвсем нормално, но с годините са отпаднали“, допълва Николай Димитров.

Николай Димитров е роден в Ямбол. Завършва специалност „иконопис“ в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“ в Сливен, а след това - „стенопис“ във Великотърновския университет. Твори в България и чужбина. 

Даниел Дубаров е роден в Бургас. Завършва Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“ в Сливен, а след това специалност „плакат“ при проф. Иван Газдов в Националната художествената академия. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Белослава представя нов сингъл
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.